MOI

No.1 - Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2023
Genel Seçim Başkanı Dr. Kostas Konstandinu’nun oylamanın başlaması hakkındaki açıklaması

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı’nın seçilmesi için yapılacak oylama, sabah saat 07.00’de başladı.

Secimde 561.273 kişi oy kullanma hakkına sahiptir.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bulunan 1.113 seçim merkezinde ve Yunanistan ile Bulgaristan’da kurulan 16 seçim merkezinde sandıklar açıldı.

Sabah saat 09.00’da (Kıbrıs saati) Birleşik Arap Emirlerinde bulunan sandığın, saat 10.00’da ise Birleşik Krallık, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç ve Lüksemburg’daki sandıkların açılması bekleniyor. Saat 14.00’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sandık açılacak.

Yetkili devlet makamları, akşamdan beri tetikte olup hava koşulları yüzünden ortaya çıkacak olası sorunların hemen aşılmasına ve seçmenlerin seçim merkezlerine gitmesinin engelsiz olmasına bakmaktadır.

Herhangi bir sorun olmadan normal olarak başlayan oy kullanma süreci, öğle saat 12.00’ye kadar devam edecek. Bir saatlik moladan sonra, saat 13.00’de tekrar başlayıp Cumhuriyet’te ve ülke dışında bulunan sandıkların kapanacağı saat 18.00’de sona erecek.

Eğer oylama sürecinin biteceği saatte seçim merkezinin dışında oy kullanmak için bekleyen çok sayıda seçmen varsa, oy kullanma saatlerinin uzatılabildiği kaybedilmektedir.

Genel Seçim Başkanı olarak, tüm seçmenlere seçme hakkını kullanmak için sandığa gidip tercihlerini sorumlu bir biçimde ifade etmeleri konusunda çağrıda bulunuyorum.

Burada olup vatandaşları seçim sürecinin gelişmesi hakkında düzenli olarak bilgilendireceğiz.

Herkese hayırlı olsun dilerim!

Genel Seçim Başkanının oylamanın başlaması hakkındaki açıklaması için buraya tıklayın.


______________